
Sekso prekės: nuo gėdos iki malonumo – kaip pasikeitė lietuvių požiūris
Dar visai neseniai žodžių junginys „sekso prekės“ Lietuvoje skambėjo beveik kaip keiksmažodis. Nuleisti žvilgsniai, gėdos jausmas, tylūs žvilgtelėjimai į vitriną pro šalį einant. Intymumas buvo kažkas, apie ką kalbėti garsiai – nepatogu. O jei dar žmogus užsukdavo į specializuotą parduotuvę, tai dažnai su tamsiais akiniais, šlapiu delnu ir lyg einantis į slaptą reikalą.
Bet laikai keičiasi. Ir ačiū dievui.
Iš gėdos į žinojimą
Požiūris į sekso prekes Lietuvoje pasikeitė iš esmės. Tam įtakos turėjo ne viena priežastis – globalizacija, informacijos prieinamumas, kartų kaita ir, žinoma, internetas. Virtuali erdvė atvėrė galimybes pirkti tai, apie ką prieš porą dešimtmečių net nedrįsdavome pasvajoti – diskretiškai, anonimiškai, be niekieno teismo.
Sekso prekės tapo nebe gėdinga paslaptimi, o vis dažniau – gyvenimo kokybės dalimi. Žmonės pradėjo suprasti, kad vibratoriai, masturbatoriai ar lubrikantai nėra „nešvankybės“, o priemonės pažinti save, pagerinti santykius, rūpintis intymia sveikata.
Be to, vis daugiau žmonių pradeda domėtis skirtingais produktų tipais – ne tik dėl smalsumo, bet ir dėl realaus poreikio. Nuo porų, ieškančių įvairovės, iki žmonių, sprendžiančių fizinius ar emocinius iššūkius. Kiekvienas produktas gali tapti atradimu – jei tik leidžiame sau tyrinėti.

Keičiasi kartos – keičiasi ir požiūris
Jaunesnės kartos, užaugusios su informacija ir platesniu pasaulėvaizdžiu, intymumo klausimams žiūri daug atviriau. Niekam nebestebina pora, kalbanti apie savo seksualinius poreikius ar naršanti kartu po sekso prekių el. parduotuvę. Tai – normalu. Tai – netgi artina.
Tuo pačiu ir vyresni žmonės išdrįsta daugiau. Dažnas klientas – ne 20-metis, o brandus žmogus, ieškantis būdų atgaivinti ilgalaikius santykius, išspręsti fiziologines problemas ar tiesiog… pabandyti kažką naujo. Ir tai – gražu.
Visuomenės požiūris tampa vis labiau atviras – kalbama apie seksą, apie norus, apie problemas. Šis pokytis reiškia, kad gėda po truputį užleidžia vietą smalsumui, saviugdai ir brandžiam santykiui su savo kūnu.
Nuo žaislų prie sveikatos
Šiandien sekso prekės vis dažniau matomos ne kaip vien malonumo objektai, o kaip pagalbinės priemonės geresnei savijautai. Sausumas, jautrumo sumažėjimas, sunkumai su erekcija – visa tai yra natūralios, gyvenimiškos temos. Ir sekso prekės čia padeda.
Lubrikantai – tai ne tik „kai per sausa“, bet ir profilaktika. Vibratoriai – ne tik žaislas, bet ir būdas gerinti kraujotaką, skatinti atsipalaidavimą. Masturbatoriai – ne vien malonumui, bet ir būdas tyrinėti savo kūną be spaudimo. Intymi kosmetika – subtili, bet naudinga kasdienybės dalis.
Pavyzdžiui, intymios priežiūros produktai dažnai padeda moterims po gimdymo, menopauzės laikotarpiu ar esant hormoniniams svyravimams. O vyrams – tai gali būti priemonė atgauti pasitikėjimą, ypač jei susiduriama su jautrumo ar erekcijos sunkumais. Sekso prekės čia tampa ne prabanga, o pagalba.
Viena vyresnė klientė kartą pasakojo, kad ilgai nedrįso naudoti lubrikantų – atrodė, lyg tai būtų „gėdingas pralaimėjimas“. Bet kai pabandė, suprato, kad tai ne tik fizinis palengvinimas, bet ir emocinis palengvėjimas. Ji sakė: „Gaila, kad tiek metų kentėjau be reikalo.“
Kai gėda dingsta, atsiranda laisvė
Laisvė rinktis, pažinti, kalbėti. Laisvė žaisti, eksperimentuoti, juoktis. Visa tai prasideda tada, kai sekso prekės tampa tokios pat įprastos kaip dantų šepetėlis – gal ne visiems reikalingas rožinis vibratorius ar išmanus masturbatorius, bet turėti pasirinkimą – jau žingsnis į sveikesnį santykį su savimi ir kitu.
Tą akimirką, kai nustojame slėpti savo norus ar gėdytis jų, atsiveria platesnė erdvė laimei. Tai nereiškia, kad viskas turi virsti spektakliu – kartais pakanka mažo, švelnaus potyrio, kad viduje kažkas suvirpėtų iš naujo.

Daugiau drąsos – daugiau atvirumo
Dar prieš kelerius metus atvirai kalbėti apie seksą viešumoje buvo retenybė. O šiandien – rengiami erotikos festivaliai, teminiai vakarai, net sekso vakarėliai, į kuriuos kviečiami visi, norintys pažinti save ir kitus be gėdos ar baimės. Žmonės ne tik perka, bet ir kalba, domisi, diskutuoja. Seksualumas po truputį grįžta į mūsų kultūrą kaip natūrali, žaisminga ir visiems svarbi tema.
Atviras pokalbis – pirmas žingsnis poroms
Neretai poros, gyvenančios kartu metų metus, vis dar nedrįsta atvirai kalbėtis apie seksą. Vienas kažko nori, kitas spėlioja, bet nei vienas neišdrįsta pasakyti garsiai. Ir čia verta priminti – bendrauti apie intymumą nėra silpnumo ženklas. Priešingai – tai brandos įrodymas.
Pabandykite pradėti nuo mažų dalykų. Pasidalinkite prisiminimu, kas jums buvo malonu. Paklauskite vienas kito: „O ką norėtum išbandyti?“ Tokie pokalbiai suartina ir dažnai atskleidžia, kad abu norite to paties – artumo, malonumo, atradimų.
Nebijokite tyrinėti – tiek kalbėdami, tiek fiziškai. Ieškokite malonumo taškų, pabandykite skirtingas priemones, ir svarbiausia – darykite tai su smalsumu, o ne spaudimu. Sekso prekės gali padėti, bet tik jei jos tampa bendro žaidimo dalimi, o ne tik vienašališku veiksmu.
Atviras dialogas gali ne tik atgaivinti santykius, bet ir sukurti visiškai naują pasitikėjimo lygmenį. Juk tik tada, kai išdrįstame būti pažeidžiami, galime būti ir tikrai artimi.

Ko dažniausiai bijome?
Viena didžiausių baimių – būti atstumtam. Daugelis žmonių galvoja: „O kas jei jam ar jai tai nepatiks?“ arba „Gal pasirodysiu keistas?“ Tokios mintys yra natūralios, bet jos neturi stabdyti.
Dar viena dažna baimė – atrodyti nepatraukliai. Kūno kompleksai, senos traumos, ankstesni santykiai – visa tai gali trukdyti atsiverti. Tačiau būtent per artumą, pasitikėjimą ir švelnumą šios baimės pamažu nyksta.
Galiausiai – baimė suklysti. Bet intymumas nėra egzaminas. Tai erdvė, kurioje galima klysti, juoktis, bandyti iš naujo. Svarbiausia – atvirumas ir noras būti kartu. Ir jei tai yra, viskas kitkas – išmokstama.
O kaip dabar?
Algirdas prisimena vieną vyrą, kuris skambino po skyrybų ir nežinojo, nuo ko pradėti savo seksualinį gyvenimą iš naujo. Jis buvo nuoširdus, pažeidžiamas, bet labai norėjo pasikeisti. Po kelių patarimų ir atrastų priemonių, jis paskambino dar kartą – šįkart padėkoti.
„Nors dirbame internetu, sulaukiame tikrai nemažai skambučių. Žmonės klausia, konsultuojasi, ieško patarimo. Kartais skambina su gėda balse, o kartais tiesiog su labai konkrečiais lūkesčiais. Ir tai parodo, kad sekso prekės žmonėms rūpi – ne tik dėl malonumo, bet ir dėl santykių, sveikatos, nusivylimų. Stengiamės išklausyti ir padėti be jokio vertinimo. Ir, žinokit, kartais vien atviras pokalbis su mumis tampa žmogui svarbiu žingsniu – pirmuoju žingsniu į geresnį ryšį su savimi ar partneriu.“
– Algirdas, Lollypop.lt komandos narys
Dabar Lietuvoje turime viską – kokybiškas sekso prekes, atvirus žmones, išmaniąsias technologijas, patogų pristatymą, net edukacinius tinklaraščius ir socialinius tinklus, kuriuose kalbama be tabu. Ir žinot ką? Tai rodo, kad bręstame kaip visuomenė.
Lollypop.lt – viena iš tų vietų, kuri nori būti pokyčio dalimi. Mūsų tikslas ne tik pasiūlyti platų asortimentą, bet ir padėti žmonėms suprasti, kad sekso prekės – tai ne slaptas gėdos objektas, o natūrali, linksma ir net naudinga kasdienybės dalis.
Ir jei dar vis galvojat, kad „čia ne man“ – gal verta pagalvoti iš naujo. 🙂